اخذ گواهینامه رانندگی در کشور ترکیه

گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان :

چگونگی اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان از جمله سوالاتی می باشد که ممکن است برای افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه، ادامه تحصیل و کار در ترکیه و را دارند پیش بیاید. از جمله سوالاتی که ممکن است برای این افراد پیش بیاید این است که آیا با داشتن گواهی نامه کشور خودشان و یا گواهینامه بین المللی چه مدت در ترکیه می توانند رانندگی کنند ؟ برای داشتن گواهینامه رانندگی چه شرایطی را باید کسب کنیم؟ به عنوان یک تبعه خارجی آیا در ترکیه محدودیت هایی برای دریافت گواهینامه رانندگی وجود دارد یا نه ؟ شاید این سوالات نموه های بارزی از ده ها سوالی باشد که در صورتی که شما بخواهید در ترکیه اقدام به اخذ گواهینامه رانندگی کنید با آن مواجه باشید. دفتر ترجمه رسمی ترکی هزاره سوم در  این مقاله سعی کرده است که شما را با جواب این سوالات و ده ها مورد دیگر آشنا کنیم.

خدمات دارالترجمه رسمی ترکی  هزاره سوم : ، ترجمه رسمی مدارک ترکی استانبولی فوری، ترجمه رسمی فوری، دارالترجمه رسمی تهران دارالترجمه هزاره سوم.

در سال 2020 تغییراتی در چگونگی گرفتن تسلیق رانندگی به وجود آمد. اولین تغییر ایجاد شده در ترتیب دریافت گواهینامه رانندگی ایجاد شد. با توجه به آیین نامه های جدید ، مراحل دریافت مجوز رانندگی در ترکیه به اداره کل امور جمعیت و شهروندی ترکیه مربوط شده است. در مراحل دریافت گواهینامه رانندگی؛ مراحل خاصی از قبیل شرکت در یک دوره رانندگی ، قبولی در امتحان دو مرحله ای و گذاشتن قرار ملاقات جهت ثبت نام در اداره کل جمعیت وجود دارد. برای رسیدن به مرحله اخذ گواهینامه رانندگی ، باید معیارهای دریافت گواهینامه رانندگی را رعایت کنید.

ممکن است موضوع اخذ مجوز برای اتباع خارجی که دانش کافی از موضوع ندارند بسیار پیچیده به نظر بیاید. افرادی که            می خواهند در ترکیه نسبت به این کار اقدام کنند بیشتر از همه چیز نگران روند دریافت مجوز هستند. در واقع گرفتن گواهینامه رانندگی بسیار آسان است. با یک برنامه ریزی، مطالعه ساده و تمرین منظم می توانید گواهینامه رانندگی خود را به راحتی دریافت کنید.

شرایط اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه برای اتباع خارجی :

اول از همه چیز در نظر داشته باشید که شرایط اخذ مجوز می تواند در هر سال جدید به روز شود و این مورد می تواند بسته به نوع و درجه گواهینامه رانندگی متفاوت باشد.

قبل از هر چیز باید این نکته را در نظر داشته باشید که شرایط شما بر اساس نوع درخواستی گواهینامه رانندگی که قصد دارید آن را اخذ کنید با هم فرق دارد و تغییر  می کند. 17 کلاس گواهینامه رانندگی وجود دارد که می توانید طبق شرایط گواهینامه رانندگی 2020 دریافت کنید.

 برای این کلاس ها ، باید شش مورد را بدانید:

 1. شرایط سنی شخص متقاضی دریافت گواهینامه رانندگی
 2. تجربه لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی
 3.  نیاز به آموزش متقاضی اخذ مجوز رانندگی
 4. الزامات پزشکی برای اخذ جواز رانندگی
 5. ثبت در پزشکی قانونی برای دریافت مجوز لازم است
 6. شرط دریافت گواهینامه رانندگی

تغییرات قانون اخذ مجوز رانندگی در سال 2021 :

از سال 2018 ، آیین نامه ای برای کلاس های گواهینامه رانندگی ارائه شده است. بگذارید نگاهی بیندازیم که از سیستم قدیمی به چه صورت تغییر کرده است.

 • رانندگان کلاس B دیگر بدون تجربه نمی توانند از مینی بوس استفاده کنند.
 •      محدودیت سنی رانندگان MOPED (موتور سیکلت های کم حجم) به 16 سال کاهش یافته است.
 • در حالی که گروه موتور سیکلت قبلاً A1 و A2 بود ، اکنون در قسمت M ، A ، A1 و A2 قرار داده شده است.
 • مجوزهای رانندگی کلاس H برای شهروندان معلول دیگر موجود نیست. وضعیت سلامتی شهروندان مستقیماً در گواهینامه رانندگی نوشته خواهد شد.
 • در صورتی که ماشین شما دارای گیربکس اتوماتیک باشد از سال 2018  در صورت تمایل می توانید مستقیماً در تسلیق شما وارد شود.

محدودیت های سنی دریافت مجوز رانندگی در سال 2021:

محدودیت های سنی مورد نیاز برای واجد شرایط بودن به شرح زیر است:

 • برای دریافت مجوزهای رانندگی کلاس M ، A1 و B1 حداقل سن 16 سالگی در نظر گرفته شده است.
 • برای مجوزهای A2، B، BE، C1، C1E، F و G متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.
 • سن رانندگی لازم برای کلاس A،  بیست (20) سال در نظر گرفته شده است.
 • شرایط سنی برای مجوز رانندگی C ، CE ، D1 و D1E  که در نظر گرفته شده است 21 سال می باشد.
 • حداقل سن لازم برای کلاسهای رانندگی D و DE 24

 شرایط مورد نیاز تجربه برای دریافت مجوزهای مختلف رانندگی :

 • اگر می خواهید مجوز کلاس A را دریافت کنید ، باید حداقل دو سال سابقه رانندگی A2 داشته باشید. ولی یک استثناء در این مورد وجود دارد و آن این است که اگر قصد دریافت گواهینامه رانندگی کلاس A را دارید و 24 سال سن دارید ، نیاز به داشتن تجربه به طور خودکار غیرفعال می شود.
 • اگر می خواهید مجوز کلاس C1 ، C ، D1 و D را بدست آورید ، باید حداقل دارای مجوز کلاس B باشید.
 • افرادی که قصد دارند مجوز رانندگی کلاس BE را بگیرند ، باید از قبل دارای گواهینامه رانندگی کلاس B باشند.
 • اگر می خواهید مجوز کلاس CE بگیرید ، مجوز کلاس C راا لازم دارید.
 • اگر قصد اخذ مجوز رانندگی C1E را دارید ، باید مجوز رانندگی CE را داشته باشید.
 • شرط تجربه مورد نیاز برای اخذ مجوز کلاس DE داشتن مجوز کلاس D است.
 • اگر می خواهید مجوز کلاس D1E دریافت کنید ، باید مجوز کلاس DE را نیز باید داشته باشید.

شرایط سلامتی دریافت گواهینامه رانندگی :

بسته به مقررات راهنمایی و رانندگی، هر راننده باید شرایط پزشکی خاصی را داشته باشد. وقتی دوره رانندگی خود را شروع می کنید و متقاضی اخذ مجوز رانندگی می شوید ، گزارش پزشکی را از موسسات معتبر پزشکی باید به اداره راهنمایی و رانندگی  ارایه نمایید. نه تنها برای اخذ مجوز اولیه بلکه برای تمدید آن نیز شما باشد برای دریافت برگه سلامت پزشکی اقدام کنید. موسساتی که می توانید هنگام دریافت گواهینامه رانندگی گزارش پزشکی را دریافت کنید به شرح زیر است:

 • مراکز درمانی وابسته به وزارت بهداشت و دانشگاه ها (بیمارستان های دولتی ، بیمارستان های آموزشی و پژوهشی ، دانشکده های پزشکی)
  مراکز بهداشت خانواده (پزشکان خانواده)
 • بیمارستان های خصوصی ، مراکز پزشکی خصوصی و درمانگاه های خصوصی که دارای مجوز از وزارت بهداشت هستند.

آیا در هنگام ثبت نام گواهینامه رانندگی به سابقه کیفری نیاز داریم؟

براساس آیین نامه اداره راهنمایی و رانندگی ، و ماده 76 قانون اخذ گواهینامه رانندگی ارایه نامه سلامت پزشکی لازم می باشد. همچنین در خصوص سوابق کیفری باید در نظر داشته باشید که شخص نباید مرتکب جرایم زیر شده باشد:

 • عدم ارتکاب جرائم مندرج در مواد 188 ، 190 و 191 قانون مجازات ترکیه ،
 • عدم ارتکاب جرایم طبق ماده 4 بند 7 قانون مبارزه با قاچاق کالا ،
 • عدم ارتکاب جرائم موضوع ماده 12 ، بند 2 و بندهای بعدی قانون سلاح گرم و چاقو و سایر تجهیزات .

آزمون های رانندگی مورد نیاز :

داوطلبان رانندگی باید برای اخذ گواهینامه رانندگیاز دو آزمون دو مرحله ای عبور کنند. مرحله اول قبولی در امتحان کتبی آزمون است و مرحله دوم  قبولی در آزمون رانندگی عملی می باشد.

 • اگر می خواهید مجوز رانندگی کلاس M ، B1 ، B ، A1 ، A2 ، F و G را بدست آورید ، باید امتحان گواهینامه رانندگی دو مرحله ای را بگذرانید.
 • در صورتی که در نظر دارید مجوز رانندگی کلاس های  A، C1، C، D1، D، BE، CE، C1E، DE و D1E را دریافت کنید از آزمون کتبی معاف هستید ولیکن می بایستی حتما از آزمون عملی قبول شوید.

 

اعتبار گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان :

گواهینامه رانندگی در ترکیه دارای ۱۰ سال اعتبار می باشد و افرادی که بعد از گذراندن امتحان کتبی و عملی موفق به گرفتن این گواهی نامه شده باشند می توانند تا ۱۰ سال از آن استفاده کنند مگر این که بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه گواهینامه آن فرد نامعتبر اعلام گردد. لازم به ذکر است گواهی نامه رانندگی ترکیه به مانن کارت ملی دارای اعتبار می باشد و افراد بسیاری از کارهای حقوقی و بانکی خود را با آن می توانند انجام دهند. این گواهی نامه در بیش از ۱۴۰ کشور دنیا دارای اعتبار بالایی می باشد بسیاری از کشورها نیز آن را به رسمیت می شناسند و نیازی به تغییر و یا تعویض آن وجود ندارد.

مراحل اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه :

 1. در اولین مرحله از گرفتن گواهینامه رانندگی ترک برای ایرانیان ، لازم است تا با مراجعه به سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه نسبت به ترجمه مدارک رانندگی اقدامات لازم صورت گیرد. در این جا منظور از مدارک: پاسپورت، شناسنامه و گواهینامه رانندگی ایرانی می باشد. برای ترجمه گواهینامه ایرانی، متقاضی می بایستی علاوه بر پر کردن فرم های مربوطه در سفارت ایران، یک قطعه عکس پشت نویسی شده به همراه رسید و هزینه ترجمه را به کارشناس در سفارت تحویل دهد. مدت زمان لازم برای دریافت ترجمه گواهینامه ایرانی در سفارت ایران حداکثر دو روز کاری خواهد بود. اگر به مدت زمان کمتری احتیاج دارید می توانید می توانید با صرف مبلغ بیشتری در دفاتر ثبت رسمی و نوترها به این کار اقدام کنید. البته لازم به ذکر است که شما به صورت آنلاین نیز می توانید جهت ترجمه گواهینامه ایرانی خود اقدام کنید. بدین صورت که به سامانه تاک (www.tak.mfa.ir) مراجعه نمایید و مدارک خود را در این سامانه بارگذاری کنید. و در مرحله بعد با دریافت کد رهگیری به سرکنسولگری ایران در ترکیه مراجعه نمایید.
 2. با در دست داشتن پاسپورت و ترجمه رسمی گواهی نامه شما لازم است تا به فرمانداری و به بخش آپوستل مراجعه کنید. تا این بخش مدرک شما را تایید کنید. لازم به ذکر است در این بخش شما نیازی به پرداخت هزینه ندارید و خدمات به صورت رایگان به شما ارایه می گردد.
 3. در مرحله بعدی گرفتن گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان ، لازم است تا متقاضی به یک کلینیک چه دولتی و چه خصوصی مراجعه نماید تا بتواند گزارش پزشکی مربوط به سلامت خود جهت رانندگی در ترکیه را دریافت نماید. معاینات ساده و سرپایی توسط پزشک انجام خواهد شد و شامل معاینه چشم، و شرح سوابق بیماری متقاضی خواهد بود. جدای از این موراد متقاضی دریافت گواهینامه در ترکیه لازم است تا آزمایش خون نیز بدهد که بعد از گرفتن جواب آزماش و گزارش پزشک این مرحله به اتمام می رسد. (مشخص شدن نوع گروه خونی) و پرداخت هزینه بابت گزارش پزشکی خواهد بود.
 4. بعد از به اتمام رسیدن مراحل بالا، با در دست داشتن کلیه مراحل متقاضی لازم است تا به اداره مالیات و یا همان اداره ورگی در شهر محل سکونت خود مراجعه نمایند. و رسید مربوطه از اداره مالیات دریافت کنند.
 5. در تاریخ و ساعت مشخص شده متقاضی باید با در دست داشتن پرینت وقت راندوو، نتایج آزماش خون، گزارش پزشکی، رسید اداره مالیات، اصل گواهینامه رانندگی ایرانی، ترجمه گواهینامه رانندگی ایرانی، اصل پاسپورت، کارت اقامت به همراه کپی آن باید به ادراه پلیس مراجعه نموده و به بخش مربوطه تحویل دهد.
 6. با مراجعه حضوری به اداره پلیس از شما انگشت نگاری به عمل خواهد آمد که البته زمان زیادی به طول نمی انجامد.
 7. بعد از انجام انگشت نگاری و تحویل مدارک به کارشناس مربوطه در اداره پلیس شما می بایستی مبلغی را به عنوان هزینه این پخش به صورت نقدی پرداخت نمایید. البته در این مرحله تعدادی نمونه امضاء نیز از شما گرفته خواهد شد تا در گواهینامه رانندگی شما استفاده گردد.
 8. در طی 12 روز گواهینامه ترکیه شما صادر خواهد شد.

مدارک لازم جهت گرفتن گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان :

 1. گذرنامه
 2. اصل گواهینامه ایرانی
 3. فتوکپی رنگی از پشت و رو گواهی نامه ایرانی
 4. ترجمه رسمی ترکی گواهینامه ایرانی با مهر
 5. فتوکپی رنگی از پشت و رو گواهی نامه ترجمه شده
 6. اصل شناسنامه به همراه ترجمه رسمی ترکی آن
 7. گزارش عکس دار سلامت راننده ( توسط پزشک گزارش داده می شود)
 8. چهار قطعه عکس پاسپورتی ۶*۵
 9. واریز هزینه های مربوط به اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان ( فیش پرداختی به مبلغ ۳۴۶.۷ برای گواهی نامه پایه دوم) که در همه بانک ها در ترکیه قابل پرداخت خواهد بود.
 10. گزارش گروه خونی راننده

 

خدمات دارالترجمه رسمی ترکی  هزاره سوم : ، ترجمه رسمی مدارک ترکی استانبولی فوری، ترجمه رسمی فوری، دارالترجمه رسمی تهران دارالترجمه هزاره سوم.

تلفن ثابت: 22882330-021                                                 واتساپ : 2232572-0902

ایمیل : mirdamadtranslator@gmail.com

 

Smith گفت: