مهاجرت در دوران کرونا

مهاجرت در دوران کرونا

کرونا ویروسی است که تقریبا همه کشورهای جهان را گرفتار کرده و هر یک به گونه ای با آن دست و پنجه نرم می کنند. جهان با پدید آمدن این ویروس بدترین اتفاقات را تجربه کرده و تعداد بی شماری عزیز ترین افراد خانواده خود را از دست داده اند.

در کنار این حوادث وحشتناک، شاهد سقوط بورس و ناپایداری اقتصاد هستیم. همچنین افرادی که قصد مهاجرت داشتند نیز با بسته شدن مرز ها روبرو شده اند. البته برخی از کشور ها برای برنامه های مهاجرتی عقب افتاده تغییراتی را در نظر گرفته اند.

کرونا بر سفرهای خارجی چه تاثیری گذاشته است؟

ایران و سایر کشورها از اقصی نقاط جهان با مشکلاتی برای سفرهای خارجی روبرو شده اند. از آنجایی که مرز های کشور ها چه برای سفر و چه برای مهاجرت بسته شده و محدودیت هایی در این راستا بوجود آمده، اغلب آژانس های مسافربری نیز بیکار شده اند. چرا که عده بیشماری سفرهای خود را کنسل کرده اند. اگر هم پولی از مردم دریافت شده بوده، آن ها باز گردانده شده است.

ابتدای بوجود آمدن ویروس کرونا همه فکر می کردند که خطری کسی را تهدید نمی کند، اما پس از گذشت مدتی متوجه شدند که آنقدر ها که نشان میدهد ساده و معمولی نیست و با توجه به شرایط بدنی هر فردی ممکن است وضعیت بیماری تغییر کند. از این رو دولت ها تصمیم گرفتند اقداماتی را در جهت کنترل تعداد بیماران کرونایی انجام دهند. این تصمیمات منجر شد تا محدودیت های سفرهای خارجی بیشتر از قبل شود.

ورود به چه کشورهایی ممنوع شده است؟

از آنجایی که روند شیوع ویورس کرونا در برخی از کشورها افزایش پیدا کرده، دولت ها تصمیم گرفته اند تا از ورود مهاجران به خود جلوگیری کنند. مردم ایران نیز نمی توانند به دلیل وجود محدودیت ها به مناطقی همچون ایتالیا، ترکیه، آمریکا، آلمان، کانادا، فرانسه، استرالیا، اسپانیا، آفریقا، روسیه، لبنان، قزاقستان، تاجیکستان، عمان، امارات، نیوزلند، هلند و چین مهاجرت کنند یا بار سفر ببندند.

این اقدامات هم تنها به دلیل کم شدن تعداد بیماران اعمال می شود. چرا که این ویروس اصلا شوخی بردار نیست و با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی به سرعت انقال می یابد.

ویروس کرونا چه تاثیری بر لغو سفارت ها دارد؟

اولین قدم برای اینکه ویروس ریشه کن شود، عدم رجوع به ادارات و رفتن به جوامع است. اگر مردم از دورهی ها جلوگیری کنند و بدون دلیل از خانه بیرون نروند. دولت به مراتب خواهد توانست کرونا را مهار کند.

اما نکته مهم درباره تاثیر ویروس کرونا بر لغو سفارت هاست. گرفتن وقت سفارت اولین بخش از مهاجرت است. مشکل اینجا است که افرادی هم که برای سفر یا مهاجرت از سفارت وقت گرفته بودند، به علت شیوع ویروس کرونا کنسل شده اند.

مهاجرت به کانادا در دوران کرونا

کانادا هم مانند سایر کشورها از ورود افراد مشکوک به ویروس کرونا جلوگیری می کند. در ابتدای پدید آمدن ویروس کرونا که کلیه سفرها و اقدامات مربوط به اقامت لغو شده بود چون تعداد بیماران و مبتلایان روز به روز در حال افزایش بود. اما بعد ها با تدبیرات اعمال شده توسط دولت ها تعداد کمتر شد.کانادا به کسانی که ویزای تحصیلی دریافت کرده و اقدامات مربوط به پذیرش دانشگاه را انجام داده اند، تا ماه مارس اجازه ورود می دهد. اما بدون شک در این اوضاع به مشکلاتی برخواهید خورد.دولت کانادا برنامه هایی را در جهت اخذ ویزاهایی همچون اکسپرس اینتری ( Express Entry ) و بورسیه های استانی در نظر گرفته است و حتی کسانی که قصد سرمایه گذاری و ثبت کشور در کانادا را دارند می توانند برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند.در کنار این موارد نیز استارت آپ، خود اشتغالی و کارآفرینی از جمله ویزاهایی است که دولت کانادا حتی در این دوران از آن ها استقبال می کند. پس نیازی نیست نگران اخذ اقامت کانادا به صورت دائم در این زمینه ها باشیدشاید این زمان فرصتی برای تغییر سبک زندگی باشد و شانس فرد را برای مهاجرت افزایش دهد. از این جهت توصیه می شود تا علاقه مندان را در تهیه برنامه بیزینس، دریافت تاییدیه، مدارک زبانی و کلیه موارد مربوط به تکمیل پرونده یاری رسانندشاید هم در جست و جوی راهی برای اخذ ویزای کاری یا همان جاب سیکر ( job seeker ) باشید. پس بهتر است وقت را از دست ندهید و زبانتان را قوی کنید. تقویت زبان انگلیسی و اخذ نمره بالا یکی از ارکان های اصلی اخذ ویزای کاری است.

مهاجرت به استرالیا در دوران کرونا

استرالیا نیز یکی از کشورهایی است که ایرانیان برای اخذ ویزاهای مهاجرتی و اقامت استرالیا آن اقدام می کنند. البته همان طور که در بخش های قبلی گفته شد، استرالیا نیز برای عدم ورود مهاجران و مشکوکان مبتلا به ویروس کرونا تدبیراتی اندیشیده و از واردن شدن افرادی که مبتلا هستند جلوگیری می کنند.

لذا توصیه می شود تا با وکلای یک موسسه مهاجرتی مشورت کنید و قبل از باز شدن مرزها به صورت کامل، اقدامات لازمه را انجام دهید. پس الان زمان تکمیل پرونده رسیده، منتظر نمانید و مدارک خود را قبل از باز شدن مرز ها کامل نمایید.

آیا اصلا می توان در دوران کرونا مهاجرت کرد؟

شاید بارها به خود گفته اید، بهتر از کشور خود بار سفر ببندم و مهاجرت کنم اما پس از شیوع ویروس کرونا ناامید شده باشید. اما سوالی که بوجود می آید این است که آیا می توان در دوران کرونا مهاجرت کرد؟ جواب بله است چرا که نه.

اما برای استفاده از این فرصت بدست آمده باید به چند نکته توجه شود. در این بخش به مراحل لازم پرداخته می شود. شاید از مبتلا شدن به ویروس کرونا بترسید.

  •  با یک مشاور خبره به صورت آنلاین در تماس باشید
  •  نسبت به تکمیل پرونده اقدام کنید و تمامی نقص ها را بر طرف نمایید
  •  با اینکه مرزها بسته شده و اکثر پرواز ها لغو شده، نگران مراحل انجام شده و هزینه پرداخت شده نباشید، چرا که در صورت عدم انجام پروژه هزینه برگردانده می شود
  •  تنها چیزی که اهمیت دارد، حفظ سلامتی است. چرا که در صورت مشاهده بیماری دولت های خارجی اجازه ورد به شما را نخواهند داد
  •  تقویت زبان انگلیسی را در اولویت قرار دهید

مهاجرت کاری در دوران کرونا

درست است که در دروان کرونا، اقتصاد ناپایدار شده و تعداد بی شماری از شرکت ها نیروهای خود را تعدیل کرده اند. اما بستر برای مشاغل آنلاین و اینترنت فراهم شده است. به طوری که مردم برای استفاده از خدمات شرکت ها و مغازه ها می توانند اقدام کرده و نیاز خود را بر طرف کنند. این عامل موجب شده تا اقتصاد نیز به رونق بیفتد و قدرت نفوذ اجتماعی افزایش پیدا کند.

اکثر مشاغلی که فعالیت های خود را به صورت حضوری انجام می دادند نیز در راستای آنلاین کردن و ساخت وب سایت های فروشگاهی هستند تا شانس خود را برای توسعه کسب و کار افزایش دهند. برخی از کشورها نیز برای استخدام در جست و جوی نیروهای حرفه ای هستند که از طریق تماس های تصویری و آنلاین به کسب و کار بپردازند.

 

مهاجرت تحصیلی در دوران کرونا

مهاجرت تحصیلی در دوران کرونا نیز به گونه ای است فرد باید به طور کامل از صحت سلامت کامل برخوردار باشد و در صورت مشاهده علائم کووید 19 به آن ها اجازه سوار شدن به هواپیما داده نمی شود و آن ها را به بیمارستان خواهند فرستاد.

نکته مهم این است که دانشجویان تنها زمانی می توانند با تحصیل در کانادا به این کشور مهاجرت کنند که دانشگاه یا کالج مورد نظر دارای برنامه مشخصی برای قرنطینه و مهار ویروس کرونا داشته باشد.

دانشجویان خارجی در صورتی می توانند در هنگام تحصیل به فعالیت های شغلی بپردازند که به آن ها ویزای کار یا study permit داده شده باشد.مراحل اخذ این ویزا نیز نباید به تنهایی صورت گیرد.

دولت کانادا در صورتی به دانشجویان و همراهانش اجازه ورود می دهد که 14 روز در قرنطینه مانده باشند و در صورت اتمام این دوره تا زمانی که به محل قرنطینه نزدیک نشده اند، ماسک بر صورت داشته باشند. پس از آن نیز زمانی که ماموران سلامت آن ها را تشخیص داده اند، به آن ها اجازه وارد شدن خواهند داد.

استفاده از وسایل ضدعفونی نیز در این دوره الزامی است و اگر فرد متقاضی تحصیل در کانادا با گروهی زندگی می کند، باید در اتاقی به دور از آن ها ساکن شود تا زمان مشخص شده توسط دولت تمام شود.

قرنطینه برای افراد زیر 18 سال که سن قانونی است، الزامی است. بیمه شدن در کانادا و استفاده از خدمات درمانی نیز یکی از اقداماتی است که خانواده وی باید در نظر گیرند. دولت نیز تدبیراتی در این راستا برای بیمه شدن مهاجران در برابر ویروس کوید 19 به انجام رسانده که مهاجران و دانشجویان بین المللی می توانند از آن استفاده کنند.